Motion detector AC220-240V
Are you a professional? Sign up and enjoy special conditions. Learn more
DOCUMENTS
- Guaranteed Lowest Price
- Free shipping on orders over €299
- 100% Secure Payment Methods
- Up to 5 years warranty
This motion detector is to embed and its functionalities allow you to adjust the ignition time, the sensitivity and the rank detencción. The angle of coverage is 360º and its detection field is 6 meters from diameter
It incorporates a twilight detector, which is capable of capturing invisible infrared emissions from any heat source without emitting radiation and uses infrared as the activation source when entered into the detection field. It is activated when a heat source moves in front of the sensor. In the same way, the device is deactivated once the device stops capturing heat. Your timer covers a range of 5 seconds to 7 minutes.
It differs from the rest of the detectors of movement in its reduced size that allow it to go unnoticed in the different rooms.
| REFERENCE | 3780 |
|---|---|
| Nominal power | Max. 800W (incandescent). 400W (LED) |
| Nominal voltage | 220-240 V AC |
| Construction material | Fire-retardant thermoplastic |
| Angle opening (º) | 360 ° |
| Certificates | CE - RoHS |
| Ip | Ip20 |
| Estimated Life LED Diode (H) | 30.000 |
| Measures (mm) | Φ53 * h64mm, |
| Work frequency (Hz) | 50 / 60hz |
| Temperature range (ºC) | -20 ~ + 40c |
| Lit cycles | 100.000 |
| Start time (s) | 0,2s |
| Additional information | 3-2000 lux (adjustable) |
| Ceiling cut (mm) | Φ40mm |
| Control modes | INFRARED |
| Guarantee years | 2 |
| Scope (M) | 6 m. |
- Guaranteed Lowest Price
- Free shipping on orders over €299
- 100% Secure Payment Methods
- Up to 5 years warranty
Bestselling products