LED Floodlight 200W NEW AVANT OSRAM DURIS E 2835 Chip
Are you a professional? Sign up and enjoy special conditions. Learn more
DOCUMENTS
- Guaranteed Lowest Price
- Free shipping on orders over €299
- 100% Secure Payment Methods
- Up to 5 years warranty
The 200W NEW AVANT LED Floodlight with OSRAM DURIS E 2835 Chip is a High Efficiency technological advance that delivers high-performance outdoor lighting, efficient and durable. Its optimised design provides maximum luminosity with reduced consumption.
High-performance OSRAM DURIS E 2835 Chip
Equipped with the renowned OSRAM DURIS E 2835 Chip, it guarantees excellent luminous efficacy, colour stability and long service life. This latest-generation lighting technology ensures a stable and quality luminous flux throughout the floodlight life.
90° reflector and IP65 protection
Its reflector with 90° beam angle provides wide and uniform light distribution, ideal for illuminating large surfaces. IP65 external protection makes it fully resistant to dust and water jets, ensuring optimal operation under extreme weather conditions, both cold and heat.
Recommended applications
Ideal for outdoor lighting in facades, industrial warehouses, accesses, car parks, sports facilities, storage, private compounds and large yards. It replaces traditional halogen floodlights with high energy savings and significantly reduced maintenance work.
| REFERENCE | Newavant-200w |
|---|---|
| Nominal power | 200w |
| Nominal voltage | Ac180-265v |
| Light temperature | 3000K - 4000K - 5700K |
| CRI - Index Chromatic Reproduction | 80 |
| Construction material | Aluminum + pc |
| Energy class | A + |
| Light-lm | 24000 |
| Type of LED | SMD 2835 Osram Chip |
| Angle opening (º) | 90 ° |
| Efficacy LED diode (LM / W) | 130lm / w |
| Luminous efficacy (LM / W) | 120 lm / w |
| Certificates | CE - RoHS |
| Ip | Ip65-outside |
| Estimated Life LED Diode (H) | 30.000 |
| Measures (mm) | 413 * 285 * 25mm |
| Power factor (PF) | 0.9 |
| Work frequency (Hz) | 50 / 60hz |
| Temperature range (ºC) | -20 ° C ~ + 55 ° C |
| Lit cycles | 100.000 |
| Start time (s) | 0,2s |
| Additional information | Surge Protection: 8KV |
| Impact protection (IK) | Ik08 |
| Guarantee years | 3 |
- Guaranteed Lowest Price
- Free shipping on orders over €299
- 100% Secure Payment Methods
- Up to 5 years warranty
Recently viewed products